15 Temmuz 2012 Pazar

Elif Alya'nın Kitaplığından - 1 -


Elif Alya'nın kitap okuma alışkanlığı olması için elimden geleni yapmak için kolları sıvamış durumdayım. Bu konuda Bir Dolap Kitap sitesi ve diğer anne çocuk bloglarındaki tavsiyeler dikkate alınarak kitaplarımızı seçmeye çalışıyoruz.


Elif Alya'nın kitap ile tanışması elleri ile nesneleri kavramaya başladığında oldu. 2.5 aylıktı. Bez kitaplarımızın içindeki hışırtılı sayfalar baya ilgisini çekmişti. Elif Alya her şeyin tadına bakmak istediği için kitapları da ağzına götürmesi beni pek şaşırtmadı doğrusu. Bez kitaplarımız bu konuda harikaydı:)


1. Elmer ve Kelebek


Kır Çiçeği Yayınlarından çıkan kitap David McKee tarafından yazılmış,Türkçe'ye Aslı Motchane tarafından çevrilmiş.


Bizim kitabımız baya hasar görmüş olsa da hala okuyoruz, resimlerine bakıyoruz.Bir sayfası eksik hatta=( İlk zamanlar kitapları yemek, ısırmak, yırtmak daha cazip geliyordu. Bu kitabımız da ilk kitaplarımızdan olduğu için nasibine düşeni  fazlasıyla alıp; böl,parçala,yut işlevlerinin hepsine maruz kaldı.
Elmer'e fil yerine "biiiil" diyen kızım kelebekleri bu kitap sayesinde öğrendi. 
Kitapta Rengarek Filimiz Elmer bir gezinti sırasında Kelebek'in yardım çağrısını duyar.Elmer Kelebek'i sıkıştığı daldan kurtarır. Kelebek bu iyiliğinin karşılığını bir gün ödeyebileceğini söyler. Elmer içten içe gülüp, Kelebek'in onu bir gün kurtarabileceğine hiç ama hiç  ihtimal vermedi. Oysa ki aynı gün; Elmer'i çöken patikadan kurtarabilmek için diğer filleri çağıran Kelebek'ten başkası değildi.


"Şu işe bakın! Fili kurtaran bir kelebek"2.Yavru Köpek


Tübitak'ın Erken Çocukluk Kitaplığından olan kitap hav hav hastası kızımın favori kitaplarından biri. 


                                                               
Böl, parçala,yut işlevlerine bağlı kalan kızım kitabın sağ alt köşesini kemirerek yemiştir! 


Şahin Ailesinin evlerine bir yavru köpek almasını konu edinen kitapta; yavru köpeğin bakımından, beslenmesine, eğitimine, veterinere götürülmesine kadar birçok sorumluluğunun olduğundan bahsediyor. Resimler güzel,bolca detay da var.Kızımın  arka arkaya okuttuğu kitaplardan biri.
                                        3 Aylık Kitap Okuyan(!) Elif AlyaHiç yorum yok:

Yorum Gönder